Національно - патріотичне виховання
Виховна година № 1
Тема: Декларація
прав дитини. Принцип перший
" Ми – діти світу.
Хто б не були наші батьки, де б ми не
жили і в щоб ми не вірили, поводьтеся з нами як з рівними. Ми гідні
того, щоб отримувати все найкраще з того, що може дати світ"
Мета: Допомогти дітям освідомити, що кожна дитина унікальна
, що ми такі схожі і такі різні.
Матеріали: Карта світу, колекція фотокарток дітей,
предмети, для користування дітьми
різного віку або дорослими, (або їх
малюнки) фломастери, фарби, олівці, предмети одного типу, але різні за ознаками,
наприклад, фрукти, музичні записи.
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організація ( підготовка до роботи) класу розділити кілька груп.
Кожна група працює самостійно, під керівництвом вчителя.
2. Вступне слово вчителя. Повідомлення теми заняття, його мети.
Вправа 1.
Робота з картою, та фотоколекцією.
(Діти розглядають фотографії, звертаючи увагу на унікальність кожної дитини, незалежно від її
статі, національності, раси, релігії.
Вчитель зазначає де живуть ці
діти, показуючи країни на карті, прикріплюють
фотокартки до карти.
Висновок: Кожна
дитина, незалежно від того де вона живе унікальна і неповторна.
Вправа 2.
Робота з предметами.
- Діти розкладають предмети,
поділивши їх на дві групи: для дорослих
і дітей, щоб проілюструвати той
факт, що деякі предмети виготовляються
виключно для дітей. Дитячі речі ще можна поділити за віком – для малюків,
дошкільнят, школярів.
Висновок: Унікальність дітей в тому, що багато речей
виготовляється тільки для них.
Вправа 3.
Музична пауза.
Діти слухають музичні твори різних країн.
Вправа 4.
Робота з колекцією фотографій.
Кожна група групує фотокартки за різними ознаками, які відображали спосіб життя, наприклад одяг,
вираз обличчя (почуття)
Висновок: Діти світу дуже схожі, але й різні (в кожній країні діти живуть по
різному, по різному одягаються, по різному мають почуття)
Вправа 5.
Малювання за поданим сюжетом
Кожна група має завдання :
намалювати квіти, будинки, тощо. Малюнки демонструються, після цього визначається, що є спільного і чим вони відрізняються.
Вправа 6.
Гра
в колі друзів.
Діти сідають колом, вчитель виводить дітей з кола по одному, називаючи різні ознаки,
спільні і відмінні.
(прізвища, починаються на одну літеру, вони дівчатка, але одна білява, інша чорнява, їх по різному звати).
Висновок:
Діти, як квіти чи фрукти,
схожі але й в одночас дуже різні
Загальний висновок.
-
Ви ,
діти, повинні радіти, що ви такі схожі й такі різні.
Виховна година № 2
Тема: Декларація прав дитини. Принцип другий:
" Захищайте нас,
щоб ми мали змогу рости гідно і вільно" (заняття перше)
Мета: навчити дивитися на навколишній світ позитивно і з чуйністю.
Матеріали та обладнання: папір, письмове приладдя,
" Коробка
проблем"
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційна частина.
ІІ. Виконання вправ.
Вправа 1. " Комплементи"
Сконцентрувати увагу на одній
дитині. Нехай усі інші скажуть , що їм подобається в ньому( в ній), що він (
вона) добре виконують , які мають здібності та таланти.
Висновок: всі діти мають у собі позитивні якості.
Вправа 2.
Діти сідають на килимки в
" коло друзів". Використовуючи "
магічне коло" для
обговорення питання " Як зробити щоб вчитися було цікаво?".
Прокоментувати з доведення ті
думки, які найбільше сподобалися.
Вправа 3.
Обговорення з учнями теми"
Доброта і чуйність" щодо класного колективу.
На дошці намалювати
дерево-яблуню з яблуками, а на яблуках - ім’я дітей, які відзначились
Вправа 4.
Розігруються імена учнів, щоб
кожна дитина написала – що-небудь
своєму однокласнику чи однокласниці.
( Це можуть бути зауваження,
побажання)
Вправа 5. " Коробка
проблем"
У гарно оздоблену коробку на якій
напис " коробка проблем" учні вкладають записки, на яких записані
їхні проблеми, і тих, хто на їхню думку може допомогти у вирішенні цих проблем.
Заснувати Раду, щодо вияснення проблем класу.
Висновок: Кожна дитина може проявити чуйність і доброту до інших, і цього
повинні вимагати і отримувати від інших.
У кожного є проблеми, але вирішення цих проблем
залежить від того, на скільки ми і люди
що нас оточують будуть добрими і чуйними.
ІІІ. Підсумок уроку –заняття
Виховна година № 3.
Тема: Принцип
другий
"Захищайте нас,
щоб ми мали змогу рости гідно і вільно" (заняття друге)
Мета: Сприяти розвитку почуття власної гідності через розуміння великої кількості шляхів розвитку і
зростання.
Матеріали: лялька – малюк, джерело світла, глобус,
ножиці, картки з назвами місяців.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вправа 1.
Разом з учнями вивчити
здібності й потреби маленької дитини. Що можуть
молодші школярі чи клас загалом
зробити для зовсім маленьких дітей.
- Діти , в кого у вас є маленькі братик чи сестричка?
- Скажіть, що можуть і вміють маленькі діти?
- Давайте порівняємо ваші потреби з потребами малюків?
( Саме це запитання , допомагає
дітям у яких є молодші брат чи сестра зрозуміти, чому батьки надають більше
уваги молодшим, а від старших вимагають більше і просять у них допомоги).
Вправа 2.
Діти сідають у коло. У колі
друзів розповідається коротка історія учня (учня іменинника) від народження. Одна дитина ставить джерело світла (все що може
імітувати, сонце) в центр кола,
інша дитина – покладе картки з назвами місяців навколо "сонця". А
винуватець урочистості, тримаючи глобус у руках, обходить навколо "
сонця" стільки разів, скільки
виповнилось йому років.
Тим часом інші діти розповідають про події і житті дитини.
Наприклад: Цього року виповнюється 8 років у листопаді. Він проходить
коло 1 раз, діти розповідають, що Петрик до року навчився ходити, їсти, говорити кілька слів,
а за 4 колом, діти будуть розповідати,
як Петрик уже ходив у дитсадок, умів сам одягатися, їсти, прибирати за собою іграшки тощо.
Висновок: Діти ростуть, розвиваються, набувають все нових здібностей і можливостей.
Вправа 3.
Усі разом у горщик із землею
висаджують насіння квасолі або редиски для спостереження за ростом рослини,
аналогічно провести спостереження за ростом людини. Обговорюються основні
потреби рослин і порівнюються з
потребами людини.
Висновок. Дитина має користуватися особливим захистом, їй мають надаватися всі можливості і сприятливі умови для фізичного,
морального, духовного і соціального
розвитку.
Виховна година № 4
ТЕМА : Принцип
другий
"Захищайте нас,
щоб ми мали змогу рости гідно і вільно" (заняття третє)
МЕТА: Навчити дивитися на навколишній світ позитивно із чуйністю.
Матеріали: Папір, письмове приладдя "скринька проблем"
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вправа 1. "
Компліменти"
Увага концентрується на одній дитині. Усі інші в
ньому (в ній), що він ( вона) добре роблять.
(Ця вправа мала великий
психологічний ефект на дітей. У кожному класі є лідери, є й діти нічим особливим не примітні).
Цим , другим, здається, що "компліментів" у їх честь не буде,
але діти
підносять руки і говорять
"компліменти" і їм і радісно спостерігати, як у цих дітей,
піднімається опущена голова і
засвічуються іскорки в очах. Дитина починає думати про себе краще.
І ще одна умова: при виконанні
цієї вправи діти мають сидіти в колі, або у рядах одні навпроти других.
Вправа 2.
Розігруються імена учнів, щоб
кожна дитина написала що-небудь своєму однокласникові чи однокласниці.
Вправа 3.
Кожному роздається
картка. На цій картці, діти записують свої проблеми, і як на їх думку, їх можна вирішити, і хто їм у цьому може допомогти. Картки не підписуються. Потім
кожен учень опускає картку у " скриньку проблем".
Обладнання. Рада,
щодо вирішення проблем класу. Визначаються основні правила роботи Ради. Члени
Ради змінюються щотижня. В кінці тижня з’ясовується, чи змогла Рада допомогти у
вирішенні проблеми ?.
Щодо " скриньки
проблем", то проблемами займаються
спочатку вчитель. Після цього вчитель вирішує кого ще підключити для вирішення проблем дітей.
Висновок : В
кожній дитині є щось позитивне і це помічають і в кожного є проблеми. З
проблемами треба ділитися з іншими, для
того, щоб краще і швидше їх вирішити.
ТЕМА: Декларація прав дитини. Принцип
третій.
"Нехай у нас
буде ім’я і земля, яку ми можемо назвати
своєю". Дитина має право на ім’я і національність.
МЕТА : Навчити дітей розуміти важливість індивідуальної
особистості і права на батьківщину.
Матеріали: письмове приладдя, все необхідне для
малювання, кольоровий папір, ножиці, глобус або карта, паперові ляльки, нитки.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вправа 1.
Діти друкують великими
літерами свої ініціали. Потім
прикрашають їх зображеннями різних тварин, квітками.
Вправа 2.
Зігнути папірець і
написати свої імена на лінії згину.
Потім вирізати зовнішні контури слів ( отвори також) і наклеїти на кольоровий папір.
Вправа 3.
Діти пишуть свої імена
жирною пастеллю на аркуші паперу. Потім,
приклавши напис до чистого аркуша кольорового паперу, вони отримують дзеркальне
відображення. З цими відбитками можна
грати у гру " Чиє ім’я тут написано?"
Вправа 4.
Обговорюється концепція
існування різних країн, знаходячи їх на глобусі чи на карті, розповідаючи про
кордони.
Вправа 5
Виготовляти і вдягнути в
національні костюми паперові ляльки. Використовуючи карту світу покласти на неї ляльки біля кордонів і
прикріпити їх до відповідної країни нитками.
Висновок: Кожна дитина
неповторна індивідуальна і кожна
дитина має право на батьківщину.
Виховна година № 6.
ТЕМА : Декларація прав дитини. Принцип
четвертий.
" Ми не
повинні мерзнути, і в нас має бути дах над головою. Забезпечте нас їжею та
місцем для ігор, якщо ми захворіємо, необхідний
догляд."
МЕТА: Допомогти усвідомити основні проблеми дитини: житло, харчування,
здоров’я, відпочинок.
Матеріали: Колекція малюнків із зображенням будинків, все необхідне для
малювання, коробка з-під взуття або картон, паперові тарілки, маркери, папір, клей.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вправа 1.
Діти розглядають колекцію малюнків. Відповідають
на запитання:
- Навіщо людям житло? або
висловлюють свої думки, про необхідність житла для людей, його значення.
Потім розподілити за різними принципами ( за матеріалами для будівництва, висотою тощо)
Вправа 2
Діти створюють житло різних
типів( малюють або виготовляють з різних
матеріалів)
Вправа 3.
Дослідити необхідність
відпочинку, розучуються ігри, в які грають діти інших країн.
Вправа 4.
Кожній дитині дати паперову
тарілку, поділивши її на дві частини. На одній половині за допомогою клею і
паперу діти створюють свою улюблену страву, а на другій половині приклеюють
кілька зернин рису або пшениці. Обговорюється необхідність їжі для людини і що
таке голод.
Висновок: Кожна дитина має право на житло, харчування,
здоров’я, відпочинок.
Виховна година № 7
ТЕМА: Декларація прав дитини. Принцип
п’ятий
" Якщо у нас є
проблеми у фізичному чи розумовому
розвитку ви ще більше турбуйтеся про нас
і враховуйте наші потреби."
МЕТА: Визначити унікальність потреб дітей –інвалідів.
Матеріали: все необхідне для малювання : квіти,
каміння, свіжі газети, статті про спеціальні олімпійські ігри для інвалідів,
про життя інвалідів.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
1. Організація колективу
2. Повідомлення теми і мети заняття.
3. Вступне слово, розповідь про інвалідів.
4. Визначення ставлення учнів до інвалідів.
( - Хто такі діти – інваліди?
- Які у них потреби, можливості,
унікальність інвалідів?)
Вправа 1.
Обмацування рукою різних
предметів і його малювання зав’язаними очима, читання по губах.
Вправа 2.
Кожна дитина пише листа
з висловленням підтримки та привітання дитині, яка бере участь у
олімпійських іграх для інвалідів.
Висновок: Дітям , які мають різні вади, необхідні
особлива увага, навчання, лікування та відпочинок. Потреби таких людей унікальні, вимагають турботи, розуміння і
милосердя.
Виховна година № 8.
ТЕМА : Декларація прав дитини. Принцип
шостий
" Дайте нам змогу жити в сім’ї. Якщо сім’я не може
піклуватися про нас, то візьміть нас до
себе".
МЕТА: допомогти учням усвідомити , що кожна дитина має право
на любов і турботу батьків, сім’ї та суспільства.
Матеріали: цупкий кольоровий папір, маркери, дріт чи
мотузка, колекція фотокарток, дітей і дорослих, приладдя для малювання.
ХІД ЗАНЯТТЯ.
Вправа 1.
- Діти, сьогодні ми будемо
говорити про одне з найважливіших для
дітей і для всіх людей право, право на сім’ю, любов батьків, турботу
суспільства. Кожна дитина повинна жити в сім’ї, повинна отримувати любов і
турботу від близьких. Але на жаль є ще
багато дітей які позбавлені
всього, про що ми говорили. Ще дуже багато на Україна дітей-сиріт, бездомних
дітей.
Такі діти , повинні бути захищенні державою. У нас в Україні є
спеціальні соціальні служби, які опікуються такими дітьми, надають їм
допомогу і підтримку.
- Розгляньте, фотографії і згадайте з особистого життя " прояви
турботи і любові до вас" і ваших
братів і сестер. ( Діти розповідають, яке ставлення до них вдома рідних і
близьких).
Вправа 2.
Діти малюють тих людей,
яких вони люблять і поділяться з класом, що вони хотіли б роботи разом із своїми обранцями, щоб хотіли змінити у стосунках з цими людьми.
Вправа 3.
- Діти, назвіть сімейні свята:
дні народження рідних та інші свята, які б показали взаємини між людьми
( наприклад : Новий рік, Різдво, Великдень).
Вправа 4.
- Діти, а що ви знаєте про сиріт?
- Кого називають сиротами?
- Що ви знаєте про життя сиріт?
( Розповідь дітей).
Повідомлення вчителя про сирітські будинки, про реабілітаційні центри,
соціальні служби на Україні.
Висновок : Кожна сім’я повинна дати дитині любов,
тепло і турботу. Якщо ж є діти, які не мають сім’ї, про них повинна потурбуватися
держава.
Виховна година № 9.
ТЕМА : Декларація прав дитини. Принцип
сьомий
"Добре навчайте
нас, щоб ми могли бути щасливими і плідно прожили життя. Але дайте нам змогу гратися, щоб ми самі
навчилися."
МЕТА : Довести учням, що у кожної дитини є право на
безкоштовну обов’язкову освіту. Дитина також повинна мати змогу відпочити і
гратися.
Матеріали: книги, періодика, незвичайний предмет ( найдавніше
пристосування для прасування ( рубель,
качалка), набір інструментів для штопання.
ХІД ЗАНЯТТЯ.
Вправа 1.
- Діти , пригадайте, будь
ласка, своїх учителів і тих, хто вас
навчав самого найнеобхіднішого : ходити, користуватися столовими приборами,
їздити на велосипеді, писати, читати та
інше.
- Скільки коштує навчання в школі ?
- Скільки років дитина навчається у школі?
Висновок: Дитина постійно навчається і у цьому їй завжди
хтось допомагає.
Кожна дитина на Україні
має право на безкоштовну обов’язкову освіту.
Вправа 2.
- Діти, зараз ми з вами станемо дослідниками. Сьогодні ми будемо
досліджувати виникнення і застосування
найдавнішого пристосування для прання ( рубель, качалка).
( На заняття можна запросити
бабусю, яка досконало вміє володіти цим
предметом).
- Ось питання, над якими ми будемо працювати.
1. З якого матеріалу виготовлений цей предмет?
2. Для чого, люди його використовували?
3. З яких часів він " дійшов" до нас?
4. Де і як його використовували
?
5. Як користуватися цим предметом?
Вправа 3.
Розучування гри для відпочинку,
гри в якій діти здобувають якісь знання
( навчальна гра).
Висновок: Кожна дитина, має право на освіту через гру,
дослідження і навчання.
Виховна година № 10.
ТЕМА: Декларація прав дитини. Принцип
восьмий.
" Хай у важку
хвилину ми будемо першими, кому ви допоможете. Майбутнє світу залежить від нас".
МЕТА: Дати дітям відчути себе захищеними довести, що діти
мають право бути першими серед тих, кому
необхідно надати допомогу й підтримку у скрутні часи.
Матеріали: Інспектор по охороні дитинства; сигнальна апаратура, свіжі газети та журнали.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вправа 1.
Поговорити про спеціальні
зусилля пожежників, міліції, громадських
та релігійних лідерів для надання допомоги дітям.
Вправа 2.
Розіграти підготовку до надзвичайної ситуації ( пожежа, землетрус,
повінь). Обговорити роль вчителя, членів сім’ї та сусідів у захисті дітей у надзвичайних ситуаціях.
(Розбір різних ситуацій).
Вправа 3.
Діти, усі класом готують
бюлетень поточних подій , де б ішлося про надання допомоги дітям. Для
цього використовуються свіжі газети і
журнали.
Висновок: Першими, про кого подбають дорослі під час
надзвичайних ситуацій, будуть діти. Діти постійно перебувають під захистом дорослих
і мають відчувати себе захищеними у скрутні часи.
ВИХОВНА ГОДИНА № 11.
ТЕМА: Декларація прав дитини. Принцип
дев’ятий
" Захистіть нас
від жорстокості та від тих, хто може з нами
поводитися".
МЕТА : Навчити дітей визначати жорстоке поводження шукати
захисту від нього.
Матеріали: письмове приладдя і все необхідне для
малювання.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вправа 1.
Кожній дитині дається аркуш
паперу і альбомний листок. На аркуші діти записують свої страхи ( " Я
боюся , коли ....")
Потім діти в колі друзів розказують
про свої страхи, які вони уже
подолали і про те, хто допоміг перемогти їх.
Потім діти, на альбомному листку, малюють те, з чим асоціюються їхні страхи.
Обговорюються, чи було це
відчуття страху пов’язане з жорстоким поводженням.
Вправа 2.
Обговорюються міри покарання
дітей вдома, ставлення дітей до цього, відносини між друзями, конфліктні
ситуації між старшокласниками і молодшими школярами. Визначити межу між
жорстокістю і вимогливістю.
Вчитель повідомляє де можна
знайти безпечне місце, до кого
звернутися в разі виявлення проявів жорстокості і експлуатації.
Вправа 3.
Провести розмову про обов’язки дітей вдома. Про їх
улюблені справи.
Протягом розмови, вияснити чи
має місце експлуатація дітей у сім’ях.
Скласти список придатних чи непридатних дитячих професій.
Висновок: Дитина , має бути захищена від усіх проявів зневажання, жорстокості й експлуатації. Якщо виявлено жорстоке ставлення, або використовується дитяча праця, про це
потрібно повідомити адміністрацію школи, сільську раду, звернутися до людей, яким можна довіряти.
ВИХОВНА ГОДИНА № 12.
ТЕМА: Декларація прав дитини. Принцип
десятий
" Ростіть нас в
умовах терпимості, свободи і любові.
Коли виростемо, ми теж будемо пропагувати мир і розуміння між
народами".
МЕТА: Визначити все, що вже було обговорено, на попередніх заняттях; довести, що дитина має
бути захищеною від усіх видів дискримінації,
що практикуються, і виховуватися в дусі взаєморозуміння,
терпимості, дружби між людьми, миру і загального братерства.
Матеріали: Карта світу, глобус, все необхідне для
малювання, альбомні листки.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вправа 1.
Обговорюються свободи і права
дітей різних національностей , які проживають на Україні.
-Діти, яких національностей навчаються у нашому класі? школі?
- Чи користуються вони такими ж правами, як ви?
Вправа 2.
- Намалюйте, свої символи миру
(Клас можна поділити на групи, або ж роботи виконуються індивідуально).
- Чому саме такий символ миру ви
вибрали ? ( Пояснення дітей)
- Навіщо мир і як його зберегти? ( Міркування дітей).
Вправа 3.
Використовуючи карту світу
або глобус визначити де живуть Українці. Як вони там живуть, які у них права.
Висновок : Усі діти світу повинні жити і виховуватись в дусі взаєморозуміння між
людьми, миру і загального братерства.
Додаток 1.
Принципи
Декларації прав дитини
1. Ми – діти світу. Хто б не були
наші батьки, де б ми не жили і в що б ми не вірили, поводьтеся з нами як
з рівними. Ми гідні того, щоб отримували все найкраще з того, що може дати
світ.
2. Захищайте нас, щоб ми мали змогу рости гідно і вільно.
3. Нехай у нас буде ім’я і земля, яку ми можемо назвати своєю.
4. Ми не повинні мерзнути, і в нас має бути дах над головою. Забезпечте
нас їжею та місцем для ігор. Якщо захворіємо, то нам необхідний догляд.
5. Якщо у нас є проблеми у фізичному ми розумовому розвитку, ви ще
більше турбуйтеся про нас і враховуйте наші потреби.
6. Дайте нам змогу жити в сім’ї. Якщо сім’я не може піклуватися про
нас, то візьміть нас до себе.
7. Добре навчайте нас, щоб ми могли бути щасливими і плідно прожили
життя. Але дайте нам змогу гратися, щоб ми самі навчилися.
8. Хай у важку годину ми будемо першими, кому ви допоможете. Майбутнє
світу залежить від нас.
9. Захистіть нас від жорстокості й від тих, хто з нами погано
поводиться.
10. Ростіть нас в умовах терпимості, свободи і любові. Коли виростемо,
ми також пропагуватимемо мир і розуміння
між народами.
Комментариев нет:
Отправить комментарий